Zmaga neprofitne organizacije Kokopelli na Sodišču Evropske unije proti korporaciji Graines Baumax
Boj za prevlado na trgu s semeni se bije že vrsto let. Veliki semenarski koncerni močno prizadevajo prepovedati in omejiti naše osnovne pravice do semen. Imajo kapital in pravico, ki jim to omogoča, saj evropska in nacionalne zakonodaje takega početja ne omejujejo, koncerni pa to seveda s pridom izkoriščajo. Zmaga neprofitne organizacije Kokopelli na evropskem sodišču tako predstavlja majhen, vendar še kako pomemben korak na poti do poštene in pravične delitve uporabe genskih virov.
Pestrost pridelovanja v Evropi je v veliki meri omejena na pestrost Skupnega kataloga sort poljščin in zelenjadnic. Iz njega se lahko črpa semenski in sadilni material za rastlinsko pridelavo. Gre torej za dovoljeno ponudbo uniformnih tržnih produktov, med katerimi je tudi 229 gensko spremenjenih sort. Širjenje te intelektualne lastnine v našo realnost pa prinaša genski genocid, zatiranje kmetovanja in kreativnosti. Kot protiutež temu sistemu se številne nevladne organizacije po svetu zavzemajo ne samo za ohranjanje biotske pestrosti, temveč tudi za pravico do semen.
Ena takih organizacij je tudi neprofitna organizacija Kokopelli iz Francije, ki deluje na področju ohranjanja pestrosti zelenjadnic in žit, pri čemer del semen ponujajo ljubiteljskim vrtičkarjem. Podjetje Graines Baumax je njihovo pestro ekološko ponudbo prepoznalo kot grožnjo in so proti organizaciji, leta 2005, vložili tožbo. Razlog – nelojalna konkurenca. V ponudbi Kokopelli so prepoznali 233 sort, ki niso vpisane v nacionalno ali v evropsko sortno listo in imajo podobne značilnosti kot sorte v njihovi ponudbi. Poseg organizacije Kokopelli v dobiček Graines Baumax je bil tako velik, da je podjetje zahtevalo tudi plačilo odškodnine v višini 50.000 EUR. Ker je prvostopenjsko sodišče najprej odločilo v korist korporacije Graines Baumax, je organizacija vložila pritožbo na Sodišče Evropske unije, to pa je 12. julija razsodilo v korist Kokopelli. S to odločitvijo je evropsko sodišče uradno podprlo edinstvenost in ne uniformnost sort ter zatrlo monopolizacijo semenarskih podjetij. Hkrati so se odprle nove dimenzije v ohranjanju agrikulturnega bogastva.
Več o tem lahko preberete na povezavi:
http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:62011CJ0059:SL:HTML