Zaključen prvi od sedmih projektov Urbanih brazd
V okviru projekta Urbano vrtnarstvo so maja letos zacveteli izobraževalno rekreacijski vrtovi na območju Mestne četrti Tezno in junija Skupnostni urbani eko vrt v Borovi vasi.
Izobraževalno rekreacijske vrtove so skupaj z Urbanimi brazdami in Društvom Varuhi semen ustvarili otroci vrtca Tezno v enotah Mehurčki, Pedenjped in Miš Maš. Prav tako so lopate in sadike v zemljo zarili učenci Osnovne šole Slave Klavore in Martina Konšaka. Nazadnje pa so tudi v dvignjenih lesenih koritih Doma starejših občanov zrasle raznovrstne zelenjadnice. Vsi ti vrtovi predstavljajo pedagoški in terapevtski doprinos k učenju in kreativnem delovanju. Od permakulturnih dvignjenih gred, preko zeliščnim, metuljih, zelenjadnih gredic, pa vse do trajnih nasadov sadnega grmičevja, starih sort sadnega drevja in ureditve učilnic v naravi z ribnikom, pergolo s trtami in še veliko več.
Izven javnih institucij pa je nastal Skupnostni urbani eko vrt, ki združuje preko 80 vrtičkarjev organiziranih v društvu Urbani eko vrt in predstavlja prvi primer certificiranega ekološkega urbanega vrtnarjenja v Sloveniji. Preko številnih predavanj, sestankov, delovnih akcij in delavnic so vrtičkarji sooblikovali in sedaj sami vodijo prvi celostno urejeni Skupnostni urbani eko vrt v Sloveniji. To je njihov prostor samopreskrbe, kjer rastejo rastline, čebele zbirajo med, Društvo Varuhov semen semeni stare sorte kulturnih rastlin … in se pletejo novi odnosi in vezi. Skupnostni vrt ni le prostor pridelave hrane, ampak še posebej prostor druženja, ki vzpostavlja organizirano skupnost, ki sooblikuje ustvarjalnost v mestu.